Samorządowy czwartek w Wieniawie

Dodano 9 listopada 2017, w Bez kategorii, przez krzysztofsobczak

W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie z Sołtysami z terenu Gminy Wieniawa, poświęcone funduszowi sołeckiemu, oraz organizacji zebrań z Mieszkańcami. Zgodnie z wolą Pań i Panów Sołtysów zebrania rozpoczną się w styczniu 2018r., a zakończą w lutym 2018. Pierwotnie zaproponowałem, by przeprowadzić te spotkania w listopadzie i grudniu, jednak nie spotkało się to z akceptacją sołtysów. Równocześnie podczas dyskusji okazało się, że istnieje dosyć poważny wydźwięk w interpretacji roli sołtysa w społeczności lokalnej. Wyłaniająca się teza, że ludzie ubiegają się o funkcję sołtysa dla diety jest wielce krzywdząca i niesprawiedliwa! Funkcja sołtysa to nie tylko dieta, czy tzw. „inkaso” (tj. 10 % od zebranych podatków, którzy mieszkańcy bezpośrednio zapłacili sołtysowi zamiast w kasie gminy, czy wprost na konto gminy), ale przede wszystkim ciężka i odpowiedzialna praca na rzecz lokalnej społeczności. Warto wiedzieć, że rola sołtysa polega na poprawie warunków życia mieszkańców sołectwa poprzez wpływanie na ich aktywności, która w powiązaniu z możliwościami gminy zamienia się na drogi, chodniki, place zabaw, bezpieczne przejścia dla pieszych, oświetlenie ulic i inne ważne dla mieszkańców sprawy.
Oprócz dbałości o poprawę infrastruktury w sołectwie, sołtysi powinni inicjować różne działania, które integrują mieszkańców. Dbać też o mienie sołeckie i gminne. Zakres odpowiedzialności jest zdecydowanie większy i zależny jest od wielkości sołectwa i jego specyfiki. Trzeba też mieć świadomość, że sołtys jest bardzo skrupulatnie i wyjątkowo surowo oceniany przez mieszkańców, z którymi ma najczęstszy i bezpośredni kontakt, jednak nie daje to mandatu do malkontenctwa, czy też dzielenia społeczności na równych i równiejszych!
To funkcja wysokiego zaufania publicznego, którego nie można zawieść. Osoba pełniąca ten „urząd” musi mieć świadomość o konieczności angażowania się w wiele różnych przedsięwzięć kosztem prywatnego czasu, który mógł spędzić w gronie najbliższej rodziny. Mam odwagę stwierdzić, że funkcja sołtysa to poświęcenie, jednak nie wszyscy zainteresowani do tego tak właśnie podchodzą.
O godzinie 13.00, wziąłem udział w posiedzeniu Związku Gmin Radomka w Zakrzewie.
Dziś o godzinie 13.00, spotkanie w sprawie utworzenia aglomeracji w związku z koniecznością rozbudowy oczyszczalni ścieków w Wólce Domaniowskiej.
Więcej informacji na naszych stronach internetowych i w kolejnym wpisie
Życzę miłego i spokojnego dnia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>